Podporuje slovenská vláda priemerných?

Autor: Marian Čapla | 25.3.2015 o 12:49 | Karma článku: 4,94 | Prečítané:  867x

V poslednej dobe sa začalo písať o financovaní športu z rôznych dôvodov. Vo väčšine prípadov však ide o mätúce informácie, ktoré neprispievajú k zvýšeniu prehľadnosti sa spravodlivosti rozdeľovania financií v športe.

Už tento článok ma zarazil.

http://komentare.sme.sk/c/7679409/ministerska-odmena-bude-za-medailicku-o-prsia.html

Plač na tým, že niektorí naši úspešní športovci nedostanú finančnú odmenu za medailu a naopak ju dostanú napríklad z takého pretláčania rukou...

A nedostali ju náhodou preto, že na MS resp. ME nevyhrali a tí pretláčači áno? Zaujímavé. Veď práve o tom táto odmena je. Vo výzve zverejnenej Ministerstvom školstva boli tieto odmeny priamo úmerné kvalite získaného kovu na najvýznamnejších športových podujatiach a tým v roku 2014 boli OH, MS a ME.

Táto výzva vôbec nehovorila o ocenení športovcov za ich iné úspechy, prípadne za ich celoživotné dielo alebo za úspešnú reprezentáciu. O tom sú iné ceny a myslím, že ich spomínaní športovci už majú neúrekom (napr. Sagan a Krištáľové krídlo za rok 2014). 

A to ani nespomínam, že práve menovaní športovci, ktorým sa odmena za medailu (keďže žiadnu nezískali) neušla patria k našim najlepšie zarábajúcim športovcom (Cibulková, Sagan,...). Vôbec im nezávidím to, že sú dobre platení. Zaslúžia si to. Veď sú skvelí športovci. 

Tak ako si zaslúžia príspevok za medailu tí, ktorí ju NAOZAJ získali! A je jedno v akom športe. 

Ale ako to už na Slovensku býva, pod tlakom médií, sa ušlo aj spomínaným športovcom. Predseda vlády si hneď nasypal popol na hlavu a urýchlene sa našli peniaze.... aj pre nemedailistov. Čo na tom, že sa pošpinila originalita pôvodnej výzvy?

Taktiež ma zaráža dehonestácia výsledkov neolympijských športov pri výpočte dotácií pre jednotlivé športy (o tom ale nie je tento príspevok), kde sú parametre nastavené tak, aby aj priemerný olympijský šport bol nadpriemerne ohodnotený. Aby aj priemerný výsledok (t.j. 20. miesto) v olympijskom športe bol hodnotený vyššie, ako majster sveta v športe neolympijskom.

 

A potom prišli články spôsobené údajným prestupom bratov Žampovcov do Ruska. A opäť sa začalo vyplakávať, že pokiaľ štát financuje takých ako napr. pretláčanie rukou, nebude mať na ohodnotenie takých skvelých športovcov ako sú Adam a Andreas Žampa.

Mrzí ma, že sa nedoceňujú výsledky niektorých našich športovcov, pričom výsledky iných sa zjavne preceňujú. To, čo dosiahla za pretláčačským stolom Lucia Debnárová (a to nejdem spomínať našich ďalších reprezentantov v pretláčaní rukou, ale aj v mnohých iných neolympijských športoch) je ojedinelé. V roku 2014 získala už po druhýkrát v živote 4 zlaté medaily (2x ME, 2x MS). Viac sa v tomto športe za rok získať nedá. Napriek tomu si ju naši novinári pri zostavovaní najlepších športovcov roka opäť nevšimli. 

Asi preto, že nezarába milióny...

Veď načo písať resp. vedieť o našich úspešných neolympijských športovcoch? Načo robiť osvetu? Veď stačí sa tešiť zo skvelého miesta v druhej prípadne tretej desiatke a nech nás tí neolympionici neotravujú...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?