Za dvadsaťjeden tristoštyridsaťdva. Je to veľa alebo málo?

Autor: Marian Čapla | 12.12.2014 o 14:11 | Karma článku: 3,39 | Prečítané:  428x

Nie, nie je to úrok na termínovanom vklade, ani násobok výhry vo výhernej hre. Je to počet medailí, ktoré získali slovenskí reprezentanti v pretláčaní rukou na majstrovstvách Európy (ME) a majstrovstvách sveta (MS) počas dvadsaťjeden ročnej histórie tohto športu na Slovensku.

Nie, nie je to úrok na termínovanom vklade, ani násobok výhry vo výhernej hre. Je to počet medailí, ktoré získali slovenskí reprezentanti v pretláčaní rukou na majstrovstvách Európy (ME) a majstrovstvách sveta (MS) počas dvadsaťjeden ročnej histórie tohto športu na Slovensku.

O tento úcty hodný počet cenných kovov sa zaslúžili juniori (U18, 21) ako aj seniori (v tomto športe sa seniormi nazývajú kategórie dospelých).

Pre lepšiu predstavivosť uvádzam linku na tabuľky medailí slovenských reprezentantov z jednotlivých šampionátov TU

Organizované pretláčanie rukou, alebo armwrestling, ako sa anglicky tento šport nazýva, sa na Slovensku začal rozvíjať na začiatku deväťdesiatych rokov. Po prvej súťaži v Liptovských Sliačoch, ktorá sa uskutočnila na sklonku roka 1992, bola v roku 1993 založená Slovenská asociácia pretláčania rukou.

Už od prvej účasti na ME začali naši reprezentanti zbierať medaily. O tie prvé v histórii sa zaslúžili Ján Germánus (zlato) a Mária Kondášová (bronz).

Ako roky plynuli, menili sa generácie pretláčačov. Jedno však ostávalo. Každoročne sa naši najlepší vracali s bohatou medailovou nádielkou.

Inak tomu nebolo ani v tomto roku (2014). Na XXIV. Majstrovstvách Európy v azerbajdžanskom Baku získali slovenskí reprezentanti osem medailí (3 – 2 – 3) a na XXXVI. Majstrovstvách sveta v litovskom Vilniuse dokonca desať medailí (5 – 1 – 4).

V celkovom poradí krajín sa Slovensko umiestnilo v prvej desiatke (9) a nebyť faktu, že sa do celkového poradia započítavali aj výsledky Masters kategórií (nad 40 a nad 50 rokov), bolo by umiestnenie Slovenska ešte vyššie.

Najjagavejšie hviezdy súčasného slovenského tímu sú ženy. Lucia Debnárová a Rebeka Martinkovičová  (U21). Obe získali v tomto roku po dve zlaté (ľavou i pravou rukou) na MS vo Vilniuse a zaradili sa tak k hviezdam tohtoročného šampionátu. Okrem toho Debnárová získala dve zlaté a Martinkovičová zlatú a striebornú medailu na ME v Baku.

Len pre ilustráciu pripájam videá oboch dievčat, pri ich víťaznom ťažení na MS.

 

Slovenské pretláčanie rukou má už neodmysliteľné miesto medzi slovenskými športami. Hlavne medzi úspešnými slovenskými  športami. A takých nemáme veľa.

Tak ešte raz otázka. Za dvadsaťjeden tristoštyridsaťdva. Je to veľa alebo málo?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?